⏰ Jen dnes extra slevy na vše! Slevový kód: VYPRODEJ

Fotoaparáty v iPhone mají softwarový problém

Podle YouTubera Marquese Brownleeho se iPhone 14 Pro zasadil do středu v jeho každoročním žebříčku nejlepších fotoaparátů v mobilních telefonech. Přestože má nový iPhone 48megapixelový fotoaparát, výsledky nejsou asi takové, jaké byste očekávali. Co se stalo?

V novém videu na YouTube, které se zabývá výkonem fotoaparátu iPhone 14 Pro, Brownlee odkazuje na řadu Pixel od společnosti Google jako zdárný příklad toho, kde Apple udělal asi chybu. V minulosti společnost Google používala stejný snímač fotoaparátu ve většině svých zařízení Pixel a pak pomocí softwaru upravovala a dopočítávala data do fotografií tak, aby vypadaly co nejlépe. Kombinace stejného snímače a postupně se zlepšujícího softwaru znamenala skvělé fotografie, i když ve videu zůstával trochu pozadu. 

Společnost Google zjistila, že při změně snímače na nový 50megapixelový snímač nevypadaly výsledky tak dobře jako dříve. Software měl totiž s více megapixely ve fotogfrafiích příliš mnoho práce, což vedlo k výstupu fotek, které vypadaly uměle a byly velmi nepřirozené. Nyní má tento problém i Apple.

Po léta používala Apple ve svých iPhonech stejný 12megapixelový snímač fotoaparátu a pro něj také vyvíjel vlastní software, aby odstranil všechny chyby tohoto snímače. Stejně jako Googlu to umožnilo Applu postupně vyvíjet a zdokonalovat tento software a zároveň vytvářet skvělé fotografie i s takto malým senzorem.

S příchodem iPhone 14 Pro se věci změnily. Nyní používá Apple ale mnohem vyšší rozlišení snímače - 48megapixelový snímač. Brownlee se domnívá, že software od společnosti Apple nyní pracuje s tímto novým snímačem stejně jako dříve s 12megapixelovým snímačem, ale ve skutečnosti už takový softwarový zásah není potřeba, protože snímač nyní poskytuje mnohem více dat díky 48megapixelům.

Výsledkem spojení softwaru od Apple a nového snímače je uměle vypadající fotografie, která vypadá přeprocesovaně a divně. Takže co bude dál? Vše záleží na společnosti Apple a pravděpodobně bude v dohledné době tento problém vyřešen softwarově.

Apple musí trochu ustoupit se zasahováním softwaru do fotografií a nechat novému senzoru volnější ruku v přirozenosti prezentace reálných dat z čipu, které dostane přímo z optiky, což je vždy nejlepší variantou pro přirozené výsledky. Zda se to stane ještě u iPhone 14 Pro nebo zda budeme muset všichni počkat na nový iPhone 15 Pro, to zatím nevíme..