🎁 Využijte dopravu zdarma na 🎄 vánoční dárky!

Ekologie a odpady

Elektroodpady a naše spolupráce s ASEKOL a.s.

Ekologická likvidace našich výrobků podle zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, a dle prováděcích vyhlášek tohoto zákona, je zajištěna prostřednictvím spolupráce s kolektivním systémem provozovaným společností ASEKOL a.s.

 asekol logo

ASEKOL je neziskově hospodařící společnost, která v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Zajišťuje sběr, dopravu a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů včetně financování celého systému. ASEKOL je tzv. kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Jeho služeb na základě smlouvy využívají výrobci nebo dovozci elektrozařízení. ASEKOL při zpětném odběru úzce spolupracuje s městy a obcemi, posledními prodejci a servisy, svozovými společnostmi a zpracovateli elektrozařízení.

Zajímavosti o ASEKOL a.s.

  • 46 936 TUN
    • ASEKOL v roce 2021 zpětně odebral 46 936 tun vysloužilých elektrospotřebičů.
  • PLNÍ KVÓTY EU PRO SBĚR
    • ASEKOL zatím jako jediný v ČR prokazatelně plní kvóty EU pro sběr elektroodpadu.
  • VÍCE NEŽ 1 000 ZAMĚSTNANÝCH HANDICAPOVANÝCH OSOB.
    • V rámci dlouhodobé spolupráce s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR pomáhájí handicapovaným občanům při získávání pracovních příležitostí.
  • VÍCE NEŽ 17 500 SBĚRNÝCH MÍST
    • Vytvořili nejhustší síť pro sběr elektrozařízení nejen v ČR ale i v rámci Evropy.

Informace o zajištění zpětného odběru elektrozařízení pro konečné uživatele

Informujeme zákazníky, že ekologická likvidace našich výrobků podle Zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. a Vyhlášky MŽP č. 237/2002 Sb. je zajištěna "Smlouvou o zajištění společného plnění" v rámci kolektivního systému ASEKOL a.s. se sídlem: Československého exilu 2062/8, 143 00  Praha 4.

Po ukončení životnosti právě zakoupeného výrobku je nezbytné tento výrobek odevzdat na místo zpětného odběru. Jen tak bude zajištěna jeho ekologická likvidace. Seznam míst zpětného odběru odpadních elektrozařízení je k dispozici na webové stránce Ministerstva životního prostředí: https://isoh.mzp.cz/registrmistelektro/. Odpadní elektrozařízení zaneste na vybrané sběrné místo, kde vám obsluha určí, kam můžete zařízení bezplatně odložit. Aby elektrozařízení mohla být recyklována, musí se odevzdávat v nedemontovaném stavu. Proto výrobek nerozebírejte, ale odevzdejte jej kompletní.

V případě nákupu nového výrobku podobného typu a použití můžete též vysloužilé odpadní elektrozařízení bezplatně předat přímo prodejci (ve stejném počtu kusů).

Organizuje-li vaše obec mobilní sběr odpadů, jehož součástí je zpětný odběr odpadních elektrozařízení, můžete využít i této akce.

Pro drobná odpadní elektrozařízení jsou připraveny i speciální červené kontejnery v ulicích. Jejich seznam naleznete na http://www.cervenekontejnery.cz/. Následný odvoz a ekologické zpracování odevzdaných elektrozařízení zajistí ASEKOL a.s.

Pokud se elektrozařízení vyhodí do běžného komunálního odpadu, nedojde k jeho recyklaci. Pokud takové elektrozařízení skončí na skládce, může poškodit či ohrozit životní prostředí a lidské zdraví, neboť může obsahovat množství nebezpečných látek.

Jednoznačně nejvýhodnějším způsobem zpracování elektroodpadů je jejich recyklace. Použitá elektrozařízení mohou obsahovat řadu vzácných materiálů, přičemž tyto materiály lze opětovně použít, tím šetřit přírodní zdroje a současně omezovat zatěžování prostředí škodlivinami. Recyklace umožňuje snížení nákladů při výrobě nových výrobků a snížení ekologické zátěže prostředí. V tomto ohledu je úloha spotřebitelů a dalších konečných uživatelů elektrozařízení nezastupitelná, neboť svým zodpovědným přístupem a odevzdáváním odpadního elektrozařízení na místech k tomu určených významně přispívají k ochraně životního prostředí a lidského zdraví.

Na každém elektrozařízení, na jeho obalu, v záručním listu či v návodu na použití je uveden symbol přeškrtnuté popelnice. Jeho význam spočívá v tom, že tento výrobek nesmí být po ukončení jeho životnosti vyhozen do popelnice se směsným odpadem, ale musí být odevzdán na místa k tomu určená, tedy ke zpětnému odběru, tak, aby byla zajištěná jejich ekologická likvidace.

Zodpovědným přístupem k nakládání s vysloužilým elektrozařízením šetříte životní prostředí nás všech.